Zabytki w Bytomiu

Zwiedzaj Bytom razem z nami!
12 sty

Zabytki w Bytomiu

Bytom jest dużym historycznym miastem, które położone jest w samym centrum województwa śląskiego między Tarnowskimi Górami a Chorzowem. Bytom to również jeden z najstarszych ośrodków w obrębie Górnego Śląska, istotny ośrodek rozrywkowy i kulturalny w okolicy, jak również centrum rekreacyjno-sportowe.

Jakie atrakcje czekają na nas w Bytomiu?

Chociaż Bytom położony jest w centralnej części konurbacji górnośląskiej i utożsamiamy go przede wszystkim z przemysłem, nie brak jest tam bardzo ciekawych atrakcji turystycznych, także tych przyrodniczych. W poniższym przewodniku opiszemy kilka z nich.

Dworzec kolejowy

Jeszcze do niedawna dworzec kolejowy w Bytomiu z zewnątrz i wewnątrz nie prezentował się zbyt atrakcyjnie. Niemniej jednak ta sytuacja uległa zmianie w 2014 roku, bowiem został przeprowadzony jego generalny remont, dzięki wysiłkom społeczników. Obecnie hala dworca wygląda bardzo ładnie – na uwagę zasługuje zegar z parowozem. Ponadto został zamontowany także biletomat Kolei Śląskich, jak i automat z możliwością zakupu napojów i przekąsek. Do dyspozycji turystów jest również bezpłatna toaleta.

Dzisiejszy budynek dworca powstał w latach 1929-30 na miejscu nieistniejącego już dzisiaj budynku, który spełniał niegdyś funkcję dworca.

Na perony można przejść przemieszczając się przez przejście prowadzące z hali dworca albo ciemnym, niewyremontowanym jak dotąd tunelem.

Dworzec w Bytomiu ma peronową halę znajdującą się nad peronami 2,3 i 4. Hali peronowej nie znajdziemy nad pierwszym peronem, skąd w dawnych czasach odjeżdżały pociągi krajowe. Natomiast z peronu drugiego, trzeciego i czwartego, odjeżdżały niegdyś pociągi do Niemiec.

Na najbliższe lata zaplanowano przebudowę trasy na odcinku Chorzów Batory-Nakło Śląskie. Jej częścią ma być przebudowanie peronów wymienionego dworca w Bytomiu.

Park Kachla w Bytomiu

Park imienia Franciszka Kachla znajdujący się na terenie Bytomia powstał ok. 1840 r., kiedy był podarowany mieszkańcom przez właściciela tychże ziem – Huberta von Tiele-Wincklera, tego samego, który rezydował na zamku w Mosznej i w pałacu w Miechowicach. Były to niegdysiejsze górnicze wyrobiska, które już w tamtych czasach uzyskały charakter krajobrazowego parku.

Niektóre spośród rosnących tam krzewów i kasztanowców, zostały posadzone na samym początku powstawania parku. Rosną tam cisy, dęby, buki, wierzby, tulipanowce, miłorzęby, czy klony. Wiele spośród nich ma już przeszło 1000 letnią historię.

Ostatnimi czasy Park Kachla został poddany gruntownej rewitalizacji. W punkcie centralnym znajduje się Góra Miłości, przepięknie zagospodarowana w 2017 r., z ławkami, ścieżkami i altanką. To niegdysiejsza galmanowa hałda, a obecnie niezwykle urokliwe miejsce, idealne na spacerowanie w centrum sporych rozmiarów miasta.

Powstał tam także plac zabaw czy otwarte kąpielisko. Na skraju parku znajdują się warte uwagi stawy, zaś przy ulicy Tarnogórskiej udostępniono za symboliczną złotówkę Miniarboretum i Ogród Bytomski.

Kolej wąskotorowa

Jedną z ciekawszych kolejowych atrakcji w województwie śląskim, jest wąskotorowa kolej na trasie Bytom-Miasteczko Śląskie. Jest ona pozostałością po dawnej, dużo większej sieci Wąskotorowych Kolei Górnośląskich.

Początkowym przystankiem wymienionej kolejki jest Wąskotorowy Bytom – na peron można przejść nieodremontowanym tunelem. Znajduje się on na przeciwko hali dworca kolejowego.

Kolej wąskotorowa na ogół kursuje w sobotę i niedzielę od połowy czerwca do pierwszej niedzieli września, jak i w konkretne dni. Przejazdy odbywają się na ogół w pociągach, które prowadzone są przez spalinową lokomotywę, jak i otwarte wagony, czyli tak zwane letniaki.

Rozkład jazdy został przygotowany w taki sposób, żeby mogła zostać zachowana opcja przesiadki na pociągi należące do Kolei Śląskich, które kursują do oraz z Katowic.

Pałac w Bytomiu Miechowicach

Pałac w Miechowicach – jednej z dzielnic Bytomia, znajduje się przy ul. Dzierżonia, przy szkole, nieopodal okazałych rozmiarów kościoła Św. Krzyża. Właściwie to po dziś dzień zachowała się tylko pałacowa oficyna, która ostatnimi czasy przeżywa swój ponowny rozkwit. Niedaleko znaleźć można pozostałości pałacu, nazywanego także biorąc pod uwagę jego wygląd zamkiem, który ma bardzo interesującą historię i skrywa prawdziwy mezalians.

Jak wygląda historia tego pałacu?

Pałac miechowicki był niegdyś naprawdę wspaniały, o czym świadczyć mogą stare ryciny i zdjęcia? Jego historia jest niezwykle ciekawa, w roku 1812 Miechowice zostały zakupione przez bogatego kupca – Ignacego Domesa, który jeszcze jako nastolatek pielgrzymował tamtędy z Moraw wprost na Górę Świętej Anny. Jeszcze tego samego roku wystawił tam pałac dla swojej córki – Marii, która zamieszkała w nim wraz ze swoim mężem Franciszkiem Aresinem.

W roku 1819 na Śląsk przyjechał 16-letni wówczas Franciszek Ksawery Winckler, który podjął się pracy na kopalni w Tarnowskich Górach. Jako niezwykle zdolny pracownik i uczeń, bardzo szybko mógł stać się pełnomocnikiem Franciszka Aresina w jego kopalni węglowej. Niedługo później Aresin niestety zmarł, zaś w wyniku panującej wówczas epidemii zmarła także starsza córka i żona Franza Wincklera. W ten sposób w wyniku nieszczęśliwego zbiegu zdarzeń, dużo starsza Maria Aresin postanowiła wyjść za młodego Franza, który został tylko ze swoją młodszą córka. Było to postrzegane jako mezalians, a nawet i skandal lokalny, jednakże Maria nazywana Różą Śląska, biorąc pod uwagę swoją urodę, zupełnie się tym nie przejmowała.

Kościół Św. Małgorzaty

Odwiedzając Bytom, warto się udać do położonego w odległości 300 metrów od peronu wąskotorowych kolei kościoła Św. Małgorzaty, który prowadzą księża werbiści. Wyremontowany, bardzo ładny kościół, został wybudowany w XIX w. na wzgórzu, gdzie niegdyś było grodzisko. Z wymienionym miejscem związane są początki opisywanego miasta. Budowa pierwszego kościoła w tej lokalizacji rozpoczęła się w 1170 r.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Budowa tego kościoła w stylu gotyckim zakończyła się w 1231 r. Do czasów współczesnych zachowało się oryginalne prezbiterium i część spośród nawy głównej.

W XIV wieku, doszło do rozbudowy tej świątyni, zaś w 1515 roku po pożarze, dobudowano nawy boczne, część zachodnia budynku i wieżę. W 2006 roku, była obchodzona 775 rocznica erygowania parafii i konsekracji kościoła. Uroczysta msza była koncelebrowana przez biskupów – Jana Wieczorka i Jana Kopiec.

Opera Śląska

Odwiedzając Bytom, powinno się odwiedzić również Plac Sikorskiego. Wśród tamtejszej zabudowy wyróżnia się zdecydowanie budynek Śląskiej Opery, przed którym postawiono pomnik Fryderyka Chopina.

Opera Śląska to na pewno jeden spośród najbardziej atrakcyjnych wizualnie budynków na terenie Bytomia. Odremontowano go w 2016 r., jako jeden z nielicznych posiada iluminację. Budynek ten powstał w latach 1899-1901 według projektu przygotowanego przez architekta berlińskiego Aleksandra Böhma. Będąc na placu Sikorskiego, powinno się także zwrócić szczególną uwagę na usytuowane nieopodal IV Liceum Ogólnokształcące w Bytomiu.

Niewątpliwie Bytom jest wyjątkowym miastem w którym można miło spędzić czas np. zwiedzając liczne zabytki leżące właśnie w tym pięknym mieście.

Zabytki w Bytomiu:

Średniowieczny układ Starówki w Bytomiu wraz z dwoma rynkami
Pałac w Miechowicach, ul. Dzierżona – w zabytkowym parku zachowały się okazałe, choć walące się już ruiny oficyny pałacowej, sam pałac niestety został zniszczony podczas II wojny światowej. Z tutejszym pałacem wiąże się bardzo ciekawa historia
Opera Śląska w Bytomiu, ul. Moniuszki – piękna zabytkowa budowla
Wzgórze św. Małgorzaty w Bytomiu z kościołem św. Małgorzaty z 1881 roku
Zabytkowe osiedle robotnicze „Kolonia Zgorzelec” w Łagiewnikach, ul. Kolonia Zgorzelec
Kościół Św. Trójcy w Bytomiu, ul. Kwietniewskiego 1 (Rynek) – neogotycka świątynia zbudowana w końcu XIX wieku w formie bazyliki, wyposażenie reprezentuje styl płomistego gotyku, natomiast z zewnętrz uwagę przykuwają piękne dekoracje architektoniczne rzeźbione w piaskowcu, np. maswerki okien, zwieńczenia wieży a nade wszystko portal głównego wejści
Kościół Św. Krzyża w Bytomiu Miechowicach, ul. Ks. Jana Frenzla 42 – neogotycka piękna budowla z XIX wieku, stojąca nieopodal pałacu
Kościół Wniebowzięcia NMP w Bytomiu, ul. Ks. Karola Koziołka (Rynek) – zabytkowa budowla stojąca przy Rynku, najstarszy zachowany kościół w Bytomiu, sięgający początków XIII wieku, z tego okresu pochodzi prezbiterium i nawa główna, wieżę dobudowano w wieku XVI. W tym ciekawym kościele zobaczyć można kilka cennych obrazów, znajduje się tu krypta grobowa rodziny Henckel von Donnersmarck, śląskich magnatów, niestety obecnie niedostępna dla turystów